Bize Ulaşın (0850) 471 05 71
Çağrı Merkezi Hafta içi hergün: 09:30 ile 19:30 arası

YAZILIM DEĞİŞTİRMEK NE İŞE YARAR?

Ecusave Blog
Paylaş

YAZILIM DEĞİŞTİRMEK NE İŞE YARAR?

Otomobiller üretilirken minimum çevre kirliliği, minimum gürültü veya minimum yakıt maksimum mesafe amacıyla üretilirler. Performans içerikli yazılımlar araçların performansını %15 ile %20 arasında arttırmaktadır. Yapılan araç yazılımların kesinlikle araca katısı vardır ama doğru bir şekilde yapıldıklarında. Yazılım değiştirdikten sonra kazanacağınız avantajlar şunlardır;

Motor Gücünde Değişiklik

Daha iyi emisyon değerleri verecek olan motor, bu değerleri daha verimli kontrol edecek olan beyin ve yazılım sayesinde araçların motor güçlerinde artış gözlemlenmektedir.

Performans Artışı

Chip tuning / yazılım değiştirme sayesinde araç düşük devirde hareket ettirilebilir hale gelir. Bu sayede araçlar yüksek devirlere gerek duymadan daha düşük devirlerde hareket kabiliyeti ve yük alma yetisini arttırarak araçlarda performans artışı sağlamaktadır. Yazılım sonrası daha düzgün emisyon değerleri sağlayacak olan motorda daha fazla beygir (hp) / güç artışı sağlanır.

Hız Sınırında Değişiklik

Yazılım sonrası beygir artışının da yanında tork artışı sağlanması ile beraber araçlarda daha iyi ivmelenme görünür. Tort araçların ivmelenmelerini sağlamaktadır. Aynı anda hem güç (hp) artışı hem de tork artışıyla beraber araçlarda hız artışı ve limit artışları beraberinde gelecektir.

Yakıt Tasarrufu

Motor değerleri artacağından dolayı (tork, beygir, emisyon…vs) araç daha rahat hareket edecektir. Normalde çıkacağı hızlara daha rahat ve zorlanmadan çıkacağından fazla yakıt tüketimine gerek duymayacaktır. Hatta daha önce harcadığı güçle yazılım sonrası daha rahat çalışacağından aynı güçle daha fazla performans gösterebilecektir.

Buna örnek vermek gerekilirse; 110hp bir açar yokuş çıkıyor, ama bu araç 110hp değil de yokuşu çıkarken ki aynı yük ve durumda 140hp (daha çok güç ve tork değerlerinde) olarak aynı yokuşu nasıl çıkar? Tabii ki daha rahat bir biçimde ve daha az yakıt kullanarak çıkacaktır.

Yani işin özü işin özü aracın motoru ne kadar güçlü ve torku yüksek çalışırsa yani daha verimli parametrelere sahip olursa o kadar az (ama bu durum aracın kullanımına yani tamamen kullanıcıya bağlı olarak artış veya azalma göstermektedir) yakıt harcama eğiliminde olur.