Bize Ulaşın (0850) 471 05 71
Çağrı Merkezi Hafta içi hergün: 09:30 ile 19:30 arası

Sıkça Sorulan Sorular

CHİP TUNİNG NEDİR?

Chip tuning denilen işlem, araçların motor beyinleri (ECU - Electronic Control Unit) içerisinde bulunan fabrika çıkışından üzerinde gelen yazılımın ,araçların motorları kapasitesi çerçevesinde, üzerinde birtakım değişiklikler yapılması ile beraber motorda güç (hp) ve tork (nM) artışı gözlemlenmesidir.

ECU NE DEMEK?

Araç yazılımı yapılırken, yapılan değişiklikler araç beyinleri içerisinde bulunan “ECU” (Electronic Control Unit) denilen parça üzerinde yapılmaktadır. ECU: aracın motorunda ve diğer parçalarında bulunan birtakım sensörlerin göndermiş olduğu verilerin yorumlanmasını gerçekleştiren ve bu veriler ışığında içerisinde bulunan yazılım doğrultusunda motorun yönetilmesi görevini yapan parçadır.

NEDEN CHİP TUNİNG YAPTIRILIYOR?

Chip Tuning, yazılım esnasında araç sahiplerinin araçlarına yazılımsal olarak bir şey eklemeden, araçlarının normalde kendi motor ve tork gücünün kapasitesinin çok az bir kısmını kullanmaktansa araçlarının maximum değerlerini zorlamadan, araçlarının asıl performansına erişmeleri ve aynı zamanda da yakıt tasarrufu yapmak için chip tuning yaptırılır.

CHİP TUNİNG ARAÇTA NE GİBİ GÜÇLENDİRMELER SAĞLAR?

Chip Tuning yapılan araçlarda belirli miktarlarda (%35’e yakın) beygir ve tork artışı yaşanmaktadır. Ama bu beygir ve tork artışı araçların marka, model, yıl ve motor gibi parametrelerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu beygir ve tork artışlarına ana sayfamızda bulunan chip tuning kısmında inceleyebilirsiniz.

CHİP TUNİNG SONRASI YAKIT TASARRUFU SAĞLANIR MI / NASIL SAĞLANIYOR?

Araçlarda chip tuning işlemi gerçekleştikten sonra, araç motorları kendi kapasitesi çerçevesinde kısıtlama olmadan daha rahat ve verimli bir performans sergilediği için, motor beyni olan ECU, motorun çalışma parametrelerini daha stabil ve sağlıklı bir şekilde ayarlanarak motorun daha rahat çalışmasını sağlamaktadır. Bu durum sürücüye ve araca bağlı olaraktan %20’ye kadar tasarruf görülmektedir.

CHİP TUNİNG NASIL YAPILIYOR?

Chip tuning işlemi araçlarda bulunan ECU yani araç beyninde bulunan parametreleri özel araç beyni okuma ve yazma cihazları sayesinde okunduktan sonra bu veriler maximum noktası zorlanmaksızın olabilecek en verimli ve uygun şekliyle düzenlendikten sonra araç beynine yani ECU’ya tekrar yazılması şeklinde araçlara uygulanmaktadır.

CHİP TUNİNG İŞLEM SÜRESİ NE KADAR SÜRER?

Bir yazılım işlemi, işlem gören araçların marka ve modeline göre değişkenlik göstererek 1 veya 2 saat aralığında uygulanmaktadır.

CHİP TUNİNG YAPTIRMAK GÜVENLİ Mİ?

CHİP TUNİNG YAPTIRMAK GÜVENLİ Mİ? Araçlarda yazılımsal işlem yaptırmak / yazılım attırmak / chip tuning yaptırmak ECUSAVE de yapıldığı gibi profesyonel ve maksimum noktasını zorlamadan yapıldığı takdirde araca hiçbir zarar vermemektedir.

NASIL GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE CHİP TUNİNG YAPTIRABİLİRİM?

Sitemiz üzerinde bulunan “BAYİLERİMİZ” bölümünden, bulunduğunuz/yakınınızdaki şehirde/şehirlerde bulunan ECUSAVE bayileri ile iletişime geçerek detaylı bilgi ve hizmet alabilirsiniz.

NASIL ECUSAVE BAYİSİ OLABİLİRİM?

Sitemiz üzerinde bulunan “BAYİ BAŞVURUSU” bölümünden bayilik başvurusunu yapabilir, öncesinde veya sonrasında “İLETİŞİM” bölümünden bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.