Bize Ulaşın (0850) 471 05 71
Çağrı Merkezi Hafta içi hergün: 09:30 ile 19:30 arası

DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ (DPF) NEDİR?

Ecusave Blog DPF
Paylaş

DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ (DPF) NEDİR?

Ecusave Text DPF

Dizel araçlarda, bu araçlara özgü genellikle bir Dizel Partikül Fitresi (DPF) bulunmaktadır. Her dizel araç kullanıcısının bu parça hakkında ne olduğunu ve nasıl korunması gerektiği hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Özellikle bu parçalar bakımları doğru ve zamanında yapılmadığı zaman araçlarda ciddi sorunlar çıkartabilir ve bu sorunlarda ve parça değişimlerinde büyük maliyetler ortaya çıkartabilirler.

Her kullanıcının bu parça hakkında ne olduğu ne işe yarayıp nasıl çalıştığı veya nasıl bakımının yapılması gerektiğini bilmesi gerekmektedir.

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Nedir?

Dizel partikül filtresi (DPF), dizel motorlardan kaynaklanan ve çalışması sırasında açığa çıkan egzoz gazların büyük çoğunluğunun dışarıya atılmasını engelleyerek saklanması ve yakılmasından sorumlu, egzoz emisyon değerlerini azaltmaya yarayıp düzenleyen bir filtredir. Ama her dizel partikül filtresi (DPF)’nin de kendi içinde bir kapasitesi olduğundan dolayı, dizel partikül filtresi (DPF) içerisinde biriken egzoz gazını yani oluşan kurumu yakmak zorunda kalacaktır. Dizel partikül filtresi (DPF)’nin kendi içerisini temizlemek için yaptığı bu kurum yakma işlemine “rejenerasyon” denmektedir. Filtrede biriken fazla kurumu temiz bir şekilde yakar, zararlı egzoz gazının çevreye yayılmasını engeller ve özellikle hızlanırken dizel araçlardan görmeye alıştığınız aracın kara duman atmasını önlemeye yardımcı olur. Özellikle dizel araçların sürekli olarak şehir içi kullanımında dizel partikül filtresi (DPF) daha çabuk dolması gözlenecektir. Çünkü dizel araçlarda rejenerasyon işlemi yani kurum yakma işlemi gerçekleşmesi için aracın çalıştırıldıktan sonra en az 1 saatlik kullanılması gerekmektedir ki ancak dizel partikül filtresi (DPF) içerisinde rejenerasyon işlemini başlatsın ve içerisinde biriken egzoz gazlarının kurumlarını yakmaya başlayabilsin. Ancak genellikle şehir içlerinde özellikle araçlarını sıklıkla sadece ev iş arası kısa mesafe kullanan sürücülerin dizel araçlarında dizel partikül filtresi (DPF) tıkanması kaçınılmaza yakındır. Neden? Çünkü sürekli kısa mesafe kullanımlarında dizel araçların dizel partikül filtresi (DPF)’leri rejenerasyon yapacak zamanı bulamadıklarından sürekli olaraktan bir kurum biriktirmesi yapacak ve zamanla dolup arıza ve masraf çıkaracaklardır.

Avrupada 2009 yılından beri yürürlüğe giren ve egzoz emisyonlarının azaltılmasına yönelik yasalar, araçların egzoz emisyonunda düşük karbondioksit emisyonlarına ulaşabilmeleri için otomobil firmalarına ciddi baskı uygulamıştır. Otomobil üreticileri ise çareyi Dizel Partikül Filtrelerinin geliştirilmesiyle bulmuş oldu.

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Neden Tıkanır?

Düşük hızlarda, düşük devirlerde yapılan devamlı ve sürekli kısa yolculuklar "yani şehir içi kullanımı", Dizel Partikül Filtresinin başlıca dolma sebebi denebilir. Üretici firmalar normalde şehir içi kullanımı yapacak müşterilerine benzinli araçlar önermektedirler. Fakat çeşitli değişken sebeplerden dolayı dizel araç alan araç sahiplerinin özellikler şehir içi kullanım yapacak araç sahiplerinin dizel partikül filtresi (DPF)dolması veya hatalarıyla karşılaşmaları öngörülebilir bir durumdur. Dizel partikül filtresi (DPF) dolma sebeplerinin diğer ikisi ise kalitesiz yakıt ve yanlış kalitesiz yağ kullanımıdır. Özellikle kalitesiz ve yanlış yağ kullanımında filtrelerden gerçekten filtreleri engelleyebilecek katkı maddeleri içermektedir.

Dizel Partikül Filtresinin (DPF) dolup dolmadığını nasıl anlarım?

Dizel partikül filtresi (DPF) kurumla tıkanırsa veya sistemde bir arıza oluşursa "sensor arızası gibi" uyarı vermektedir. Aşağıdaki iki arıza lambası da dizel partikül filtresi (DPF)’nde hata olduğunu göstermektedir.

Dizel Partikül Filtresi (DPF) tıkandıktan sonra ne yapmalıyım?
1. Pasif Rejenerasyon

Bu rejenerasyon aracınızı 30 dakika ile 50 dakika arasında yüksek devirde sürmeye denir. Bu rejenerasyon işlemi aracın tıkanmış olan Dizel Partikül Filtresinin (DPF) bir miktar açılmasını sağlar ve 500 km-1000 km arasında kullanım süresi tanımaktadır. Bu yöntem kısa vadeli bir yöntemdir. Dizel partikül filtresini kontrol ettirecek fırsat bulunmadığı zamanlarda kullanılan bir yöntemdir.

2. Dizel Partikül Filtresi Temizliği

Dizel partikül filtresinin (DPF) temizlemek. Bu yöntemde ise dizel partikül filtresi fiziksel olarak yerinden sökülüp basınçlı ve kimyasallar kullanılarak içinin temizlenmesidir. Ama bu işlemde araç sahibine yaklaşık olarak her temizlemede 500-1500 TL bir masraf ettirecektir. Ama buda tam verimli, çok uzun vadeli bir yöntem değildir. Dizel partikül filtresinin (DPF) temizliği yaklaşık 200 km-4000 km’lik bir kullanıma izin verir. Ardından dizel partikül filtresi (DPF) tıkanacaktır.

3. Dizel Partikül Filtresi Değişimi

Dizel partikül filtresi (DPF) değişimi en sağlıklı yöntemdir. Ama bu parça Türkiye’ye ithal olarak geldiğinden dolayı değişim masrafları 5.000 TL – 20.000 TL arasında değişip kullanıcıya büyük bir masraf açmaktadır. (Çıkma dizel partikül filtresi (DPF) çakma veya tamamen dolu çıkma ihtimali vardır)

DİZEL PARTİKÜL FİLTRESİ (DPF) İPTAL EDİLMESİ

Dizel partikül filtresi (DPF)’nin iptal edilmesi dizel partikül filtresi (DPF) çıkarabileceği sorunlara en ekonomik ve kesin çözümdür. Dizel partikül filtresi (DPF) beyinden iptal edildikten sonra dizel partikül filtresi (DPF)’nin içi fiziksel olarak ve profesyonel bir şekilde boşaltılıp/söküldükten sonra araç dizel partikül filtresi (DPF) hatasını ömür boyunca vermeyecektir. Dizel partikül filtresi (DPF) iptali sırasında veya sonrasında aracın başka hiçbir parçasına zarar veya kötü bir etki olmaz, araçta başka bir arıza oluşturmaz. Bu işlem aracınız için bir kez yapılıp ömür boyu sorunsuz kullanmanızı sağlamaktadır.

Dizel partikül filtresi (DPF) iptal edildikten sonra fiziksel olarak içerisinin boşaltılmasının sebebi, dizel partikül filtresi (DPF) aracın beyninden kapatıldıktan sonra eğer dizel partikül filtresi (DPF) sökülmezse dolmaya başlar ve beyinden kaldırıldığı için beyin dolduğunu anlamaz ve dolup teperse motoru tıkayarak geri dönülemez ve maliyetli sorunlara yol açacaktır.

Dizel Partikül Filtresi (DPF) İptali Sonrası Muayeneden Geçilir Mi?

Profesyonel bir hizmet alındığı sürece araç dizel partikül filtresi (DPF) iptali sonrası muayeneden %100 sorunsuz geçer. Araçların egzoz emisyonları en dip olarak ayarlandığı ve dizel partikül filtresi (DPF) iptali sonrası egzoz emisyonu sınırların altında kalacağından dolayı muayeneden kolaylıkla geçebilmektedir.