Bize Ulaşın (0850) 471 05 71
Çağrı Merkezi Hafta içi hergün: 09:30 ile 19:30 arası

CHİP TUNİNG VE YAKIT TASARRUFU

Ecusave Blog Chip
Paylaş

CHİP TUNİNG VE YAKIT TASARRUFU

Araçlara yazılım atılmasının ardından araçların motor performansı artmaktadır. Birçok araç kullanıcısı, motorun performansı arttığı zaman yakıt tüketiminin de artacağını düşünmektedir. Ancak yapılan yazılım atma işlemleri sonrasında hem motor performansı artmakta bunun yanında hem de yakıt tüketimi yaklaşık %20’lere yakın azalmaya başlayacaktır.

Motor değerleri artacağından dolayı (tork, beygir, emisyon…vs) araç daha rahat hareket edecektir. Normalde çıkacağı hızlara daha rahat ve zorlanmadan çıkacağından fazla yakıt tüketimine gerek duymayacaktır. Hatta daha önce harcadığı güçle yazılım sonrası daha rahat çalışacağından aynı güçle daha fazla performans gösterebilecektir.

Buna örnek vermek gerekilirse; 110hp bir açar yokuş çıkıyor, ama bu araç 110hp değil de yokuşu çıkarken ki aynı yük ve durumda 140hp (daha çok güç ve tork değerlerinde) olarak aynı yokuşu nasıl çıkar? Tabii ki daha rahat bir biçimde ve daha az yakıt kullanarak çıkacaktır.

Yani işin özü işin özü aracın motoru ne kadar güçlü ve torku yüksek çalışırsa yani daha verimli parametrelere sahip olursa o kadar az (ama bu durum aracın kullanımına yani tamamen kullanıcıya bağlı olarak artış veya azalma göstermektedir) yakıt harcama eğiliminde olur.