Bize Ulaşın (0850) 471 05 71
Çağrı Merkezi Hafta içi hergün: 09:30 ile 19:30 arası

CHİP TUNİNG / ARAÇ YAZILIMI

Ecusave Blog Chip
Paylaş

CHİP TUNİNG / ARAÇ YAZILIMI

Chip tuning denilen işlem, araçların motor beyinleri içerisinde bulunan fabrika çıkışından üzerinde gelen yazılım üzerinde birtakım değişiklikler yapılması demektir.

Araç yazılımı yapılırken, yapılan değişiklikler araç beyinleri içerisinde bulunan “ECU” (Electronic Control Unit) denilen parça üzerinde yapılmaktadır. ECU: aracın motorunda ve diğer parçalarında bulunan birtakım sensörlerin göndermiş olduğu verilerin yorumlanmasını gerçekleştiren ve bu veriler ışığında içerisinde bulunan yazılım doğrultusunda motorun yönetilmesi görevini yapan parçadır. ECU aslında bir bilgisayardır denilebilir. ECU’lar motorların düzgün bir rölantide ve tüm parçaların birbirleri ile düzenli ve uyum içerisinde çalışmasını sağlayan, denetleyen ve kontrol eden parçadır. Her ECU’nun içerisinde araç ile ilgili “harita” bölümü olarak adlandırılan bir yazılım, bu yazılımın içerisinde de araç ile ilgili bazı parametreler bulunmaktadır.

Araç yazılımları sayesinde araçların beyinleri üzerinde birçok değişiklikler yapılabilmektedir. Chip Tuning de araç yazılımlarında performans artışı ve yakıt tasarrufu bakımından yapılmak istenen yapılan yükseltmelere denmektedir.

Araç yazılımları sayesinde yapılabilecek işlemler nelerdir?

- Chip Tuning

- Dizel Partikül Filtresi (DPF) Çözümü

- Egzoz Geri Dönüşüm (EGR) Valfi Çözümü

- AdBlue Çözümü

- Oksijen Sensörü Çözümü