Bize Ulaşın (0850) 471 05 71
Çağrı Merkezi Hafta içi hergün: 09:30 ile 19:30 arası

Blog Yazıları

Ecusave Blog Chip

CHİP TUNİNG NEDİR?

Chip tuning denilen işlem, araçların motor beyinleri içerisinde bulunan fabrika çıkışından üzerinde gelen yazılım üzerinde birtakım değişiklikler yapılması demektir.
Ecusave Blog Chip

ARAÇLARA CHİP TUNİNG NASIL YAPILABİLİYOR?

Araç yazılımları, araçlarımızı kendi motor ve tork kapasiteleri çerçevesinde daha performanslı kullanabilmemizi ve bunun yanında da yakıt tasarrufu yapabilmemizi sağlamak için yapılan yazılım işlemidir.
Ecusave Blog Chip

CHİP TUNİNG / ARAÇ YAZILIMI

Chip tuning denilen işlem, araçların motor beyinleri içerisinde bulunan fabrika çıkışından üzerinde gelen yazılım üzerinde birtakım değişiklikler yapılması demektir.
Ecusave Blog Yazılım

YAZILIM DEĞİŞTİRMEK NE İŞE YARAR?

Otomobiller üretilirken minimum çevre kirliliği, minimum gürültü veya minimum yakıt maksimum mesafe amacıyla üretilirler. Performans içerikli yazılımlar araçların performansını %15 ile %20 arasında arttırmaktadır.
Ecusave Blog Yazılım

ARACIMA NEDEN YAZILIM ATTIRMALIYIM?

Araç yazılımı yaptırmak, aracın normalde göstermiş olduğu performansını arttırdığı gibi araç sahibinin aracı kullanımına bağlı olarak yakıt tasarrufu da sağlamaktadır.
Ecusave Blog Yakıt

CHİP TUNİNG VE YAKIT TASARRUFU

Araçlara yazılım atılmasının ardından araçların motor performansı artmaktadır. Birçok araç kullanıcısı, motorun performansı arttığı zaman yakıt tüketiminin de artacağını düşünmektedir.
Ecusave Blog DPF

DİZEL PARTİÜL FİLTRESİ (DPF) NEDİR?

Dizel araçlarda, bu araçlara özgü genellikle bir Dizel Partikül Fitresi (DPF) bulunmaktadır. Her dizel araç kullanıcısının bu parça hakkında ne olduğunu ve nasıl korunması gerektiği hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.
Ecusave Blog EGR

EGZOZ GERİ DÖNÜŞÜM VALFİ (EGR) NEDİR?

Egzoz Geri Dönüşüm Valfi (EGR) İngilizceden çevrilip Exhaust Gas Recirculation baş harflerinden gelmektedir. Motor içerisinde yanma sonucunda oluşan atık gazların (egzoz gazlarının) tekrardan motor silindirlerinin içerisine geri dönmesi ve atık gazların motor içerisindeki yanma sürecine tekrar dahil olmasını EGR valfi sağlamaktadır.
Ecusave Blog Adblue

AD BLUE NEDİR?

Dizel egzoz sıvısı, dizel motorun oluşturduğu emisyon miktarını azaltmak için kullanılan bir sıvıdır. Spesifik olarak DEF, %32,5 üre ve %67,5 deiyonize su ile yapılan sulu bir üre çözeltisidir.
Ecusave Blog Beyin

ARAÇ BEYNİ OKUMA VE YAZMA CİHAZLARI

Araçlarda chip tuning, DPF çözümü, EGR çözümü, oksijen filtresi çözümü ve hız limiti çözümü gibi çeşitli işlemlerde; yani beyinle (ECU’dan yapılacak işlemlerde) ilgili işlemlerde aracın beynindeki ilgili değiştirilmesi gerek parametrelerin bulunduğu dosyaların aracın beyninden yani ECU’dan okunması ardından da düzenlenmiş yeni yazılımların (dosyaların) araç beynine tekrardan yazılması gerekmektedir.