Bize Ulaşın (0850) 471 05 71
Çağrı Merkezi Hafta içi hergün: 09:30 ile 19:30 arası

ADBLUE NEDİR?

Ecusave Blog Adblue
Paylaş

ADBLUE NEDİR?

Dizel egzoz sıvısı, dizel motorun oluşturduğu emisyon miktarını azaltmak için kullanılan bir sıvıdır. Spesifik olarak DEF, %32,5 üre ve %67,5 deiyonize su ile yapılan sulu bir üre çözeltisidir.

AdBlue Ne İşe Yarar?

Egzoz emisyonuna karışaraktan motorun oluşturduğu kirli hava salınımını azaltmaya yarayan AdBlue karışımı aracın herhangi bir şekilde yakıt tasarrufu ile bir bağlantısı olmayıp kesinlikle egzoz emisyonundaki kirli hava/gaz salınımını azaltmaya yarayan bir sistemdir. Egzoz istemine karışan AdBlue kirli gazların yakılımı sırasında sisteme karışarak bu gazların nitrojen ve su buharına dönüşmesinde rol oynayarak başta da dediğimiz gibi egzoz emisyonunu azaltmaya fayda vermektedir.

AdBlue Nasıl Çalışır?

Motordaki egzoz emisyonunu azaltma sisteminde AdBlue sistem içerisinde bulunan metal katalizörün üzerine püskürtülmesi şeklinde zararlı gazların dönüştürülmesi sağlanmaktadır.

AdBlue Bitince Ne Yapılır?

Aracın veya motorun çalışmasında işlevsel olmayan AdBlue egzoz emisyonunun sağlanması adına bittikten sonra kontak açılmasında araç çalışmayacaktır.

AdBlue Uyarısı

AdBue bitiminde AdBlue tankı doldurulmalı. Ama eğer tank dolu halde hata durumu oluşuyorsa AdBlue veya SCR (Selective Catalytic Redictuon) sistemlerinde oluştuğunun bir göstergesidir. Araç bu durumda bir servise gösterilip sorun çözülmesi gerekmektedir. AdBlue sistem arızası araçlarda görülme ihtimali ortalama üstü olan hatalardan bir tanesidir.

AdBlue Sistem Onarım Maliyeti

Araç marka ve modeline göre değişiklik göstererek AdBlue onarım maliyeti 5.000 TL- 15.000 TL arası değişken bir maliyet ortaya çıkarmaktadır.

AdBlue İptali

AdBlue iptali diğer DPF ve EGR iptal işlemleri gibi araç beyninden AdBlue iptali gerçekleştirilerek fiziksel bağlantı kesimi ile kolaylıkla yapılabilen işlemlerden bir tanesidir.

AdBlue İptali Muayeneden Geçer Mi?

AdBlue iptali diğer DPF ve EGR iptal işlemleri gibi araçlar için bir kez uygulanıp ömür boyu sorunsuz kullanıp imkanı tanımakta ve muayeneden %100 sorunsuz geçebilmektedir.

AdBlue İptali Zararlı Mı?

AdBlue iptali diğer DPF ve EGR iptal işlemleri gibi araçlar için profesyonel işlemler çerçevesinde yapıldığı sürece herhangi bir sorun teşkil etmemekte ve araca herhangi bir zarar vermemektedir.